Urok starych samochodów

Urok starych samochodów

Posiadanie samochodu ma przede wszystkim wymiar praktyczny, ale nie da się ukryć, że są także konkretne formalności związane z własnym pojazdem. Do najbardziej podstawowych należy obowiązek rejestracji auta, który zalicza się do czynności urzędowych. Samochody rejestruje się w wydziałach komunikacji poszczególnych urzędów miast oraz gmin. Choć przepisy, na podstawie których spoczął na nas ten obowiązek, są jednakowe dla całego kraju, to już szczegóły związane z procedurą mogą się różnić w zależności od tego, gdzie mieszkamy.

Niektóre urzędy dają swoim klientom możliwość przynajmniej częściowego załatwienia sprawy przez internet (niezbędne w tym celu może być posiadanie aktywnego profilu zaufanego, czyli uproszczonej postaci e-podpisu). Możliwe też, że drogą SMS-ową będziemy informowani o postępach w sprawie. To wszystko pomocne innowacje, ale najważniejsze są formalności. Ze strony naszego urzędu musimy pobrać konieczne formularze. Gotowe druki są też dostępne w siedzibie wydziału komunikacji.

W treści formularza muszą znaleźć się takie informacje o samochodzie jak numer VIN, numery poprzednich tablic (jeśli nabyliśmy samochód używany), oczywiście nie może zabraknąć informacji o marce i modelu. Poza tym musimy przedłożyć dokumenty potwierdzające nasze prawo do pojazdu. Gdy chodzi o auta nowe, salon przekaże nam wszystkie niezbędne papiery. W przypadku maszyny używanej może to być umowa kupna-sprzedaży lub akt darowizny. Ponadto należy pokazać urzędnikom kartę pojazdu (jeśli istnieje), dowód rejestracyjny oraz stare tablice w fizycznej postaci.